Haber

Arap Parlamentosu, Avustralya’nın ‘işgal altındaki Filistin toprakları’ tanımını kullanma kararını memnuniyetle karşıladı

Arap Parlamentosu, Avustralya’nın “işgal altındaki Filistin toprakları” tanımını kullanma kararından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Avustralya Dışişleri Bakanı Penny Wong, Arap Parlamentosu’nun internet sitesinde yayınladığı açıklamada, hükümetin artık Doğu Kudüs de dahil olmak üzere “işgal altındaki Filistin toprakları” tanımını kullanacağına ve Yahudi yerleşim yerlerini “yasa dışı” kabul edeceğine ilişkin açıklamalara dikkat çekti.

Kararın memnuniyetle karşılandığı vurgulanan açıklamada, Avustralya’nın bu duruşunun uluslararası hukuk, Birleşmiş Milletler kararlarına uyum ve barış sürecini canlandırma çabaları bağlamında önemli bir gelişme olduğuna dikkat çekildi.

Açıklamada ayrıca Avustralya’yı bu kararın ardından vakit kaybetmeden Filistin devletini resmen tanımaya davet etti.

Avustralya Dışişleri Bakanı Wong, 8 Ağustos’ta parlamentoya yaptığı konuşmada, hükümetin “işgal altındaki Filistin toprakları” kavramını kullanacağını ve “uluslararası hukuka aykırı İsrail yerleşimlerine” karşı çıkışını yoğunlaştıracağını belirtti.

Avustralya’nın Batı Kudüs kararı

Avustralya hükümeti 18 Ekim 2022’de bir önceki hükümette 2018’de alınan Batı Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararını geri çektiğini duyurdu.

Avustralya Dışişleri Bakanı Wong, önceki hükümetin kararını “tek taraflı ve tehlikeli bir adım” olarak nitelendirdi.

Wong, ülkesinin “İsrail ve gelecekteki Filistin’in uluslararası kabul görmüş sınırlar içinde barış içinde yaşayacağı iki devletli bir çözüm aramaya kararlı olduğunu” belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu