Haber

BM İnsan Hakları Şefi: ABD’nin Yeni Sınır Tedbirleri Temel İnsan Haklarına Zarar Verebilir

CENEVRE, 12 Ocak (Xinhua) — Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri Volker Turk Çarşamba günü, ABD tarafından açıklanan yeni sınır uygulama tedbirlerinin uluslararası insan hakları ve mülteci yasasını baltalayabileceğini söyledi.

BM İnsan Hakları Başkanı Türk, “Bu önlemler toplu sınır dışı etme yasağı ve geri göndermeme ilkesiyle çelişiyor gibi görünüyor.” dedi.

ABD’nin açıkladığı söz konusu sınır tedbirleri; hızlı sınır dışı etmenin daha fazla kullanılmasını ve her ay 30.000 kadar Venezuela, Haiti, Küba ve Nikaragua vatandaşının Meksika’ya hızlandırılmış sınır dışı edilmesine izin veren 42. Yasanın daha geniş kullanımını içerir.

BM verilerine göre, halk sağlığına ilişkin 42 sayılı Kanun şimdiye kadar yaklaşık 2,5 milyon kişinin, korunma ihtiyaçları kişisel olarak değerlendirilmeden ve gerekli yasal süreç uygulanmadan ABD’nin güney sınırındaki göçmenlik görevlileri tarafından Meksika’ya veya kendi ülkelerine sınır dışı edilmesini yasalaştırdı. ve usuli tedbirler. bir kere kullanılmış.

BM Yüksek Komiseri, sığınmaya en çok ihtiyaç duyanların ve en savunmasız olanların, Amerika Birleşik Devletleri’nde mali bir sponsor bulmak da dahil olmak üzere insani gerekçelerle düzenli tahliyeden yararlanma koşullarına sahip olma ihtimalinin düşük olduğuna işaret ederek endişesini dile getirdi.

“Göç krizi hakkında çok şey duyuyoruz, ancak aslında krizde olanlar genellikle göçmenlerin kendileridir. Türk, onları karalamak ve uzun süredir tanınan haklarını ellerinden almak yerine, göçü insancıl ve güvenli bir şekilde, her bireyin insan haklarına tam saygı duyarak yönetiyoruz” dedi. “Liderlik etmenin bir yolunu bulmalıyız” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu