Haber

DSÖ: Sudan’da sağlık sisteminin durumu felaket

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), 15 Nisan’dan bu yana çatışmaların yaşandığı Sudan’da daha önce perişan durumda olan sağlık sisteminin çökmenin eşiğine geldiğini bildirdi. DSÖ Doğu Akdeniz Bölge Direktörü Ahmed El Mandari, durumu “felaket” olarak nitelendirerek, Sudan ordusu ve paramiliter güçlerin ortasında, çatışmalar başlamadan önce “sağlık sisteminin birçok krizle karşı karşıya olduğunu ve kırılgan olduğunu” söyledi. ancak son iki haftada hastaneler bombalandı ve ilaçlar tükendi. ve pek çok doktor ülkeden kaçtığı için “tam anlamıyla bir felaketti”.

Ülkede kolera ve sıtma salgın riskinin her geçen gün arttığına dikkati çeken El Mandari, başkent Hartum’daki hastanelerin sadece yüzde 16’sının tam kapasite çalıştığını, cerrah ve anestezist sıkıntısı yaşandığını vurguladı. şu anda ülkede. Ahmed El Mandari, Sudan’da en büyük risk altındaki kümenin yaklaşık dört milyon hasta veya hamile kadın ile ciddi yetersiz beslenmeden muzdarip ve hayati hizmetlere erişemeyen 50.000’den fazla çocuktan oluştuğunu kaydetti.

“Çocuklar ciddi psikolojik tehdit altında”

Ayrıca yaklaşık 3 milyon kadının “cinsiyete dayalı çeşitli şiddet türlerine” maruz kaldığını belirten DSÖ Doğu Akdeniz Bölge Direktörü, özellikle çocukların çatışmalar ve sürgünler nedeniyle ağır bir psikolojik baskı altında olduğunu söyledi.

Ordu ve milis güçleri arasında çatışmaların yaşandığı ülkede, taraflar arasında uzatılan ateşkese uyulmadığı bildirildi. AFP’nin görgü tanıklarından aktardığı habere göre, Pazartesi günü başkent Hartum’da çatışmaların devam ettiği ve kentin savaş uçaklarının görüldüğü birçok noktasında patlama sesleri duyulduğu belirtildi.

Genelkurmay Başkanı Abdülfettah el Burhan ile paramiliter Hızlı Destek Güçleri (HDK) lideri Orgeneral Orgeneral Orgeneral Abdülfettah el Burhan arasındaki husumet nedeniyle 15 Nisan’dan bu yana devam eden çatışmalarda resmi bilgilere göre 500’den fazla kişi hayatını kaybetti. Muhammed Hamdan Dagalo.

AFP / ET, JD

Mani olmadan DW Türkçe’ye nasıl ulaşabilirim?

haberkarkamis.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu