Haber

Enis Berberoğlu, İaşe Bedellerini Gündeme Getirdi: “Mahkum Tahliye Olduktan Sonra Bir İş Bulduğunda Bu Paraların Kesilmesi Daha Uygun Olabilir”

CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’a, cezaevlerindeki sorunlara dikkat çekerek, “Bu insanların yedikleri yemeğin bedeli devlet tarafından tahsil ediliyor. 6 ayda bir fatura çıkıyor. Yaklaşık bin TL’ye yakın bir para isteniyor. Biliyorum, yoksul fukara, garip gurebadan bu para alınmıyor. Lakin ailesi ödeme gücü olanlara da sanki bir şey düşünülemez mi? Problem Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) kredisinde nasıl ki talebinin mezun olup bir iş bulduktan sonra bunu ödemesi isteniyorsa mahkümdan da tahliyeden sonra bir iş bulduğunda bu paraların kesilmesi daha uygun olabilir diye bir teklifte bulunmak isterim” dedi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda 2023 yılı bütçe kanun teklifi görüşmeleri sürüyor. Bugün komisyonda Adalet Bakanlığı’nın 2021 yılı kesin hesabı ile 2023 yılı bütçe kanun teklifi Bakan Bekir Bozdağ’ın katılımıyla görüşülüyor.

Bütçe görüşmeleri üzerine söz alan CHP Milletvekili Enis Berberoğlu bütçenin yetersiz olduğunu ifade ederken, “Tuncay vekilim (CHP İzmir Milletvekili Tuncay Özkan) üzere ben de para isteyeceğim sizlerden. Zira dün Espiye Cezaevi’ndeydik. İnsan Hakları Komisyonu, Hükümlü Hakları Alt Komisyonu olarak. Mahkumlarla yaptığımız görüşmelerin kahir ekseriyeti, neredeyse tamamında problem yemek kalitesi ve miktarıyla ilgiliydi. Ben iki, üç senedir bu komisyonda üyeyim. İlk defa miktar konusunda da şikayet gelmeye başladı. Ama bu tesadüf değil, heterodoks ya da ortodoks ya da ne ‘oks’sa öyle bir ekonomik programın tabii sonucu” dedi.

“BAKANLIK, İAŞE BEDELİNİ 22 TL’YE ÇIKARMAK ZORUNDA KALDI”

İaşe bedellerine dikkat çeken Berberoğlu, şunları söyledi:

“Rakamlara vurursak şayet, 14 TL’ydi geçen sene başında, iaşe bedeli üç öğün hapishanede çıkacak yemeğin toplamı. Denilebilir ki devlet güçlüdür. İmkanları da dardır. Hayır, yine bu komisyonda bir önceki sayın Bakan ile bu konuda müzakere etmemize rağmen toplam yüzde 20 ile 25 civarında bir artış öngörüldü yemek parasında. Halbuki eski tecrübelerimden bildiğim kadarıyla ödenek artışına imkan veren tek komisyon burası. Bundan sonrası Genel Kurul’da düzeltilemez. O yüzden geçen yılki yüzde 30’luk artış yetmedi, enflasyonun altında kaldı, daha sonra 22 TL’ye çıkarmak zorunda kaldı bakanlık iaşe bedelini.

“MAHKUM TAHLİYE OLDUKTAN SONRA BİR İŞ BULDUĞUNDA BU PARALARIN KESİLMESİ DAHA UYGUN OLABİLİR”

Toplam artışa bakarsak, o artış da tekrar resmi TÜİK enflasyonunun altında kaldı. Artık bari bu sefer yanlışsız düzgün bir artış olsun, beşerler yemeklerden ilave eziyet çekmesin. Yalnızca cezalarını çeksin hapishanelerde diyorum. Birebir bahiste bir öbür maruzatım iaşe bedelleri tabi ki ücretsiz değil. Bu insanların yedikleri yemeğin bedeli devlet tarafından tahsil ediliyor. 6 ayda bir fatura çıkıyor. Yaklaşık bin TL’ye yakın bir para isteniyor. Biliyorum, yoksul fukara, garip gurebadan bu para alınmıyor. Fakat ailesi ödeme gücü olanlara da sanki bir şey düşünülemez mi? Sorun Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) kredisinde nasıl ki talebinin mezun olup bir iş bulduktan sonra bunu ödemesi isteniyorsa mahkumdan da tahliyeden sonra bir iş bulduğunda bu paraların kesilmesi daha uygun olabilir diye bir teklifte bulunmak isterim.”

“ELEKTRİK FATURALARI 20 KİŞİLİK KOĞUŞTA YAKLAŞIK BİN TL”

Cezaevlerindeki elektrik faturalarına dikkat çeken Berberoğlu, “Elektrik faturaları, 20 kişilik koğuşta yaklaşık bin TL’yi buluyor. Bunlar da dikkat ederseniz kantin masrafları enflasyon kadar arttı. Maliye Bakanlığı’nın yine değerleme oranı yüzde 122. Yani gerçek enflasyondan bahsetmek istiyorsak bunun üzerinde bir artış olması lazım kalemlerde. Son olarak da bu elektrik sorunu, biliyorum, Bakanlığınız görüşüyor EPDK ile lakin bakın üç ay geçti, bunun sonuca kavuşturulması temennisindeyim” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu