Haber

Esaret Altında Yetiştirilen Hayvanların Vahşi Doğada Hayatta Kalma Olasılığı Daha Düşük

KANBERRA, 21 Kasım (Xinhua) — Avustralyalı bilim insanları, esaret altında yetiştirilen hayvanların fizikî özellikleri ve davranışlarında yabanî tabiatta hayatta kalma muvaffakiyetlerini engelleyen değişiklikler gerçekleştiğini keşfetti.

Pazartesi günü yayınlanan araştırmada, Avustralya Ulusal Üniversitesi’nden (ANU) bir ekip, esaret ortamlarının hayvanlar üzerindeki seçilim baskısını “büyük ölçüde” değiştirdiğini tespit etti.

Uluslararası ve Avustralya’daki araştırmalar gözden geçirilerek öne çıkarılan hadiselerde örneğin tutsak yetiştirilmiş aslanların farklı kafatası kemiği biçimlerine ve yırtıcı doğadakilere nazaran daha zayıf ısırma gücüne sahip oldukları belirlendi.

Güney Avustralya’ya özgü olan ve nesli kritik derecede tehlikede olan turuncu karınlı papağanın kanat şekli de esaret altında değişti.

Nesli tükenmekte olan, Avustralya’ya has bal yiyen kuşun esaret altında yetiştirilen erkeklerinin de ötüşlerinin kısalması ve karmaşıklığının azalması nedeniyle yabanî tabiatta eş bulmak için gereken çekicilikleri azaldı.

ANU Bilim Koleji’nde koruma biyoloğu ve çalışmanın ortak yazarı Dejan Stojanoviç, eğilimin onlarca yıldır fark edilmediğini söyledi.

Stojanoviç, Guardian Australia’ya verdiği demeçte “Bu durum kelebeklerden fillere kadar her şeyi etkileyen küresel bir şey” dedi.

Stojanoviç, “1999 ve 2009 yılları arasında, Batı Tazmanya’daki Strahan yakınlarındaki Birch’s Inlet’te 423 turuncu karınlı papağan serbest bırakıldı ve hepsi öldü” diye konuştu.

Yıllardır turuncu karınlı papağanların üreme biyolojisini inceleyen Stojanoviç ve takımı şimdilerde, bu papağanların kanat biçimindeki değişikliğin, papağanların Tazmanya ile anakara ortasındaki göçleri sırasında gerçekleşen yüksek vefat oranıyla temaslı olup olmadığını tahlil ediyor.

Araştırmayla ilgili konuşan Zoos Victoria üreme biyoloğu Marissa Parrott ise, müdafaa eforları için tutsak yetiştirmenin gerekli olduğunu ve son bilimsel gelişmeler ile yabanî etrafa daha yeterli yaklaşan programlar oluşturulduğunu söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu