Teknoloji

Google, Hastalıkları Doktorlardan Daha İyi Keşfedebilecek Yapay Zeka Modeli Geliştirdi

Bizi her geçen gün daha da şaşırtan yapay zeka teknolojileri, farklı alanlarda insanın yerini alabilecek yetenekler kazanıyor. Tıp da bunlardan biri. Yapay zekanın doktorlardan daha iyi performans gösterdiğini daha önce de defalarca görmüştük. Şimdi bunlara bir yenisi daha eklendi.

Google kendi geliştirdiği dil modelini (LLM) temel alan bir chatbot hakkında bir çalışma yayınladı. Araştırmada sohbet botunun tıbbi görüşmelerde doktorlara göre daha iyi performans gösterdiği görüldü.

Hastalıkları doktorlardan daha iyi teşhis etti ve daha iyi empati kurdu

Articulate Medical Intelligence Explorer (AMIE)Model adı verilen model, hastalarla yapılan konuşmalara ve tıbbi geçmişlerine dayanılarak mümkün olabiliyor. teşhislerin listelenmesi konusunda doktorlardan Daha başarılı olmuş. Artık hakemli olmayan çalışma, 11 Ocak’ta arXiv’de ön baskı olarak yayınlandı.

Google araştırmacıları, modelin solunum ve kardiyovasküler hastalıkları daha iyi teşhis edebileceğini söylüyor. Toplantılarda gerçek doktorlardan da benzer bilgiler edinebildiğini, hatta daha iyi empati kurabildiğini de ekliyor.

Ancak modelin henüz gerçek hastalar üzerinde test edilmediğini de vurgulamak gerekiyor. Araştırmada sadece hastalar canlandıran aktörler kullanıldı. Araştırmacılar ayrıca modeli “deneysel” olarak nitelendirerek şu an için bir şey söylemek için erken olduğunu belirtti.

Çalışma kapsamında 20 oyuncu 149 farklı klinik senaryoyu simüle etti. Görüşmeler yüz yüze olmaktan ziyade metin bazlı olarak da gerçekleştirildi. Oyuncular, görüşmeler sırasında gerçek doktorlarla mı yoksa bir sohbet botuyla mı konuştuklarını bilmiyorlardı. Bir grup uzman da AMIE ve doktorların performansını değerlendirdi. Nezaket, durumu ve tedaviyi açıklama, dürüst görünme, teşhis koyma gibi hususların incelendiği çalışmalar sonucunda sohbet botunun 26 kriterin 24’ündeDoktorların yanından geçtiği görüldü.

AMIE doktorlardan daha iyi sonuçlar vermesine rağmen onların yerini almayacak

Elbette bu sonuçlar yapay zekanın doktorların yerini alacağı anlamına gelmiyor. Google araştırmacısı Alan Karthikesalingam da şu yorumu yaptı: ” “Bu hiçbir şekilde tıbbi görüşmelerde dil modelinin doktorlardan daha iyi olduğu anlamına gelmez.” dedi. Öte yandan Harvard’da doktor olan Adam Rodman, aracın faydalı olabileceğini ancak doktorların yerini alamayacağını söyledi: ” Tıp bilgi toplamaktan daha fazlasıdır. Her şey insan ilişkileriyle ilgili.”

Araştırmayla ilgili şunu da eklemek gerekiyor. Katılımcı hekimler bu tür metin tabanlı görüşmeler yapmaya alışkın değildi. Bu durum performanslarını etkilemiş ve yapay zekanın öne geçmesine neden olmuş olabilir.

Yine de çalışma, yapay zekanın, hastanın geçmişine dayanarak empati kurabilen ve teşhis koyabilen bir doktor gibi performans gösterme potansiyeline sahip olduğunu gösteriyor. Bu araştırmadaki bir sonraki adım, potansiyel önyargıları değerlendirmek ve sistemin farklı popülasyonlarda benzer sonuçlar vermesini sağlamak için daha ayrıntılı çalışmalar yapmaktır.

Benzer yapay zeka gelişmelerini daha önce tıp alanında da görmüştük. Aşağıdaki içeriğimizde bunlardan bazılarına göz atabilirsiniz:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu