Ekonomi

Haleon, tüm yıl kâr hedefini yükselttikten sonra 3 ayın zirvesini gördü

Yazar – Geoffrey Smith 

Investing.com – Evvelce GlaxoSmithKline’ın (NYSE:GSK) tüketici sağlığı bölümü olan Haleon’un (NYSE:HLN) payları, şirketin üçüncü çeyrekte beklenenden daha uygun satış yaptığını ve tüm yıl için kâr iddialarını yükselttiğini duyurmasının akabinde Perşembe günü son üç ayın en yüksek düzeyine ulaştı.

Sensodyne diş macunu, Voltaren ve Theraflu’nun sahibi şirket, ağız sağlığı bölümünün güçlü performansı ve devam eden COVID-19 vakaları sayesinde solunum ürünlerine yönelik talebin gücünü korumasının ardından organik gelirin bu yıl %8 ila %8,5 arasında artmasını beklediğini söyledi.

Haleon (LON:HLN) hisseleri %0,7 artışla 288,4 peni seviyesinde işlem görürken daha önce Ağustos ayından bu yana gördüğü en yüksek seviye olan 294,40’a ulaşmıştı.

Birçok GSK yatırımcısının, artan global faiz oranlarından telaş duyması nedeniyle Haleon, yaz aylarında piyasaya çıktığından bu yana zorlandı. GSK, nakit akışlarının daha istikrarlı yapısını yansıtacak formda borcunun 10 milyar sterlinlik kısmını Haleon’un bilançosuna aktarmıştı.

Bu nakit akışlarının bu yıl artan işçilik, enerji ve diğer girdi maliyetleri nedeniyle baskı altında kalması bekleniyordu ancak Haleon, Eylül ayına kadar olan üç ayda organik gelirde %8,1’lik bir artış kaydetmek üzere fiyatlarda ortalama %5,5’lik ve satış hacimlerinde %2,6’lık artışları birleştirerek bu zorluğun üstesinden büyük ölçüde geldi.

Haleon ayrıyeten sterlindeki zayıflığın, geçen yılki %22,8’lik düzeltilmiş faaliyet marjını biraz güzelleştirmesini beklediğini söyledi. Sabit kurda faaliyet marjı üçüncü çeyrekte 70 baz puan düşse de sterlindeki bedel kaybı, rapor edilen düşüşü 20 baz puanla sonlu tuttu.

İcra Şurası Lideri Brian McNamara “makroekonomik koşulların değişken ve belirsiz olmaya devam ettiği” konusunda uyardı fakat şirketin orta vadeli maksatlarını gerçekleştirme konusunda hâlâ kendine güvendiğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu