Haber

HAYVANLARLA KEYİFLİ MUŞ YOLLARI

MUŞ’ta kış aylarında büyük güçlüklerle ahırlarda beslenen keçi ve koyunlar, karların erimesiyle götürüldükleri meralarda otlatılmaya başlandı. Kış mevsiminde ülkenin en yoğun kar yağışı alan illerinden biri olan Muş’ta bahar mevsimi etkisini göstermeye başladı. Karların erimesiyle birlikte doğanın canlanmaya başladığı kentte, meraları dolduran keçi ve koyunlar adeta kartpostallık görüntüler oluşturdu.

Küçükbaş ve büyükbaş hayvancılığın varlığıyla Türkiye’nin en değerli hayvancılık merkezlerinden biri olan kentte, besiciler karların erimesiyle birlikte gelen baharın keyfini çıkarıyor. Kışın kar ve dondurucu soğuğa rağmen aylardır hayvanlarını ahırlarda besleyen yetiştiriciler, meralara çıkmaya başladı. Ahırlardan aldıkları hayvanları karlı dağların eteğindeki meralara götüren yetiştiriciler, hem yem maliyetlerini düşürmeyi hem de hayvanlarının sağlıklı beslenmesini sağlamayı amaçlıyor.

Bahar mevsiminin gelişinin kendileri ve hayvanlar için bayram olduğunu söyleyen Çoban Enes Demir, “Yoğun kar yağışı ve kış mevsiminin sert geçmesi nedeniyle hayvanlar uzun süre ahırlarda beslendi. Bahar mevsiminin gelmesi ve karların erimesiyle birlikte hayvanları dışarıya çıkarmaya karar verdik. Şimdi bütün hayvanlar dışarıda ziyafet çekiyor. Biz de kutluyoruz. Pak havasında, kuzular anneleriyle birlikte dolaşmayı ve otlatmayı severler. Baharın gelişi herkesi çok mutlu etti” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu