Ekonomi

Hazine ve Maliye Bakanı Nabati’den “deprem bahanesiyle fırsatçılık” açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, “Olağanüstü bir dönemden geçtiğimiz, binlerce kişiyi kaybettiğimiz ve bu tür acıların yaşandığı bir ortamda lütfen çıkar hesabı yapmayın. kısa bir gün.” söz konusu.

Nebati, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ile Adıyaman Altınşehir Konteyner Kenti’ndeki afetzedeleri ziyaret etti. Vatandaşların dertlerini dinleyen bakanlar, çocuklara psikososyal destek kapsamında çeşitli etkinlikler düzenleyen gönüllülerle sohbet etti, çocuklarla fotoğraf çektirdi.

Burada açıklama yapan Nabati, bakanlar olarak depremin ilk saatlerinden itibaren bölgeye sevk edildiklerini belirterek, çalışmaların başına geçerek 23 gün boyunca bölgede görev üstlendiklerini söyledi. Nabati, ilgili bakanlar olarak yürütülen çalışmaların bir an önce bitirilmesi için birbirlerine takviyeler verdiklerini ifade etti.

Son birkaç asrın en büyük felaketlerinden birinin yaşandığına işaret eden Nebati, böyle bir ortamda depremden etkilenen vatandaşların ihtiyaçlarını hızlı bir şekilde karşılamak ve takviye sağlamak için güçlü adımlar attıklarını vurguladı.

Özellikle vatandaşların barınma ihtiyacı için yürütülen çalışmaların altını çizen Nebati, şöyle devam etti:

“Konteyner kentler ve temeli atılacak konutlar ile 1 yıl gibi kısa bir sürede konut ihtiyacı karşılanacak. Hazine ve Maliye Bakanlığı olarak hem Türkiye’de hem de Türkiye’de ne gibi önlemler alacağımızı çalışıyoruz. ilk günden beri nakit ve maddi şartlar.Tabii ki bütçeye bir yük geldi.Bu yükü karşılamak.ve ortadan kaldırmak için çalışıyoruz.Vatandaşın ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için kaynaklarımızın reel anlamda kullanılması gerekiyor. deprem bölgesinde.Bu anlamda ilk andan itibaren vergi düzenlemeleri, ertelemeler, ertelemeler ve aflar yaptık.Kredi borcu olan vatandaşların kredilerinde sıkıntı yaşamaması için adımlar attık ve bunları duyurduk.DASK Attık Bu adımları her geçen gün artırarak atıyoruz.”

Kalan vatandaşların millete ve devlete emanet olduğunu ifade eden Nebati, “Onların hayatlarını en doğru şekilde sürdürecekleri noktada adımlar atmakla yükümlüyüz ve atıyoruz. her gün atılan adımların meyveleri.” dedi.

“Her türlü önlemi alıyoruz”

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun dün Şanlıurfa’da sendika liderleri ve sivil toplum kuruluşlarıyla toplantı yaptığını hatırlatan Nebati, “Açık ve net bir şekilde ifade edeyim, hükümet olarak bir maliyet artışının yaşanmaması için her türlü tedbiri alıyoruz. İş dünyası da her türlü önlemi alıyor.Olmadığı sürece fiyatları sabitleme kararı aldı.Bu nedenle olağanüstü bir dönemden geçtiğimiz ve binlerce insanı kaybettiğimiz bir ortamda, binlerce insanı kaybettiğimiz bir ortamda lütfen kısa bir gün için hesap yapmayın gerekli önlemleri aldık kimsenin bu ortamdan faydalanmak için adım atmasına izin vermiyoruz gözünün içine bakmayacağımız ortada.” söz konusu.

Bu zor günlerde hükümet temsilcileri, kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları ve vatandaşların sahada olduğunu vurgulayan Nebati, “Amaç bir hayat kurtarmaktı. Şimdi buranın geri kalanı yapılacak. İnşaat sürecinde tüm üreticileri ve iş dünyasını açık bir biçimde davet ediyorum; zamandan tasarrufa, çokça zamandan tasarrufa.” Şimdi bu zorlukların üstesinden geleceğimiz, elimizi, bedenimizi ve yüreğimizi taşın altına koyacağımız zaman. , ve birlikte olun. Bu süre zarfında herkesin birebir şekilde davranmasını talep ediyoruz.” dedi.

Hükümet olarak mali açıdan her türlü tedbiri aldıklarını belirten Nebati, bina yapımında ve vatandaşların konutlarına dönüşünde rekor kıracaklarını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu