Yaşam

İstanbul Bilgi Üniversitesi ile İBB Spor İstanbul arasında sporda çocukların korunması için işbirliği

İstanbul Bilgi Üniversitesi ile İBB Spor İstanbul sporda çocuk muhafaza ile ilgili farkındalığı artırmak emeliyle işbirliği yaptı. BİLGİ Eğitim ve İstanbul Bilgi Üniversitesi Spor Yöneticiliği Kısmı iştirakinde İBB Spor İstanbul bünyesindeki 650 antrenöre sporda çocuk muhafaza eğitimi verildi

İstanbul Bilgi Üniversitesi ve İBB Spor İstanbul, sporda çocukların korunmasını sağlamak gayesiyle güçlerini birleştirdi. BİLGİ Eğitim ve İstanbul Bilgi Üniversitesi Spor Yöneticiliği Kısmı işbirliğiyle İBB Spor İstanbul bünyesindeki 650 antrenöre sporda çocuk muhafaza eğitimi verildi. Eğitimlerde çocuk hakları, çocuk iştiraki, çocuğun uygun olma hali, sporda çocukların güvenliğinin sağlanması üzere çocuk müdafaanın farklı boyutları ele alındı.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Spor Yöneticiliği Kısmı Dr. Öğr. Üyesi İlknur Hacısoftaoğlu, “Spor yapmak Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin 31. hususuna nazaran her çocuğun hakkı. Fakat çocukların bulunduğu her alanda olduğu üzere sporun da çocukları koruyacak bir sistemle donatılması gerekiyor. Korunmadığı takdirde çocuklar, bu alanda spora mahsus farklı ihmal ve istismar biçimleriyle de karşılaşabiliyor. Günümüzde çocuk müdafaa ve güvenliği siyasetlerinin işler hale gelmesi için spor alanındaki tüm paydaşların farkındalığının artırılması çok önemli” dedi.

BİLGİ Eğitim bünyesinde psikologlar, sosyologlar, hukukçular, spor bilimciler ve spor alanında çalışan uzmanlardan oluşan Sporda Çocuk Müdafaa Grubu’nun eğitmen takımıyla Sporda Çocuk Müdafaa Eğitim Programı’nın oluşturulduğunu belirten Hacısoftaoğlu, “Federasyonlar, yerel yönetimlerin spor birimleri, spor kulüpleri, antrenörler ve bu alandaki yöneticilere yönelik hazırladığımız bu programla çocuk koruma konusundaki bilgi birikimini artırmayı, zenginleştirmeyi ve çocuk koruma perspektifine sahip uygulamaların uygulanabilirliğini artırmayı hedefliyoruz. İBB Spor İstanbul ile bu yönde bir işbirliği yapmış olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz” dedi.

İBB Spor İstanbul Genel Müdürü İ. Renay Onur, “İBB Spor İstanbul olarak en büyük önceliğimiz kentimizdeki her çocuğun spora erişimini sağlamak ve çocukları erken yaşta mümkün olabildiğince farklı spor branşıyla tanıştırmak. Kurduğumuz spor okulları sayesinde bir yılda 95 bin çocuğa 17 farklı branşta spor eğitimi verdik. Eğitimde kaliteyi büyük oranda eğitmenlerin düzeyi belirliyor. İstanbul halkına ve bilhassa çocuklarımıza spor eğitimi verirken bilim ve teknolojinin imkanlarından mümkün olduğunca faydalanmaya çalışıyoruz. Bu nedenle vazifeye başladığımızda attığımız birinci adımlardan biri İBB Spor İstanbul bünyesinde bir Akademi Müdürlüğü kurmak oldu. Akademi Müdürlüğümüzün çalışmaları sayesinde her branşta çağdaş eğitim metotlarını ve bilimsel araştırmaları inceleyerek hem eğitmenlerimizin gelişimine katkı sağlıyor, hem de eğitim programlarını daima aktüel tutarak vatandaşlarımıza en yüksek standartlarda hizmet sunuyoruz. Mevzu çocuklarımızın eğitimi olduğunda ise yalnızca spor değil onların güvenliği, zihinsel gelişimi ve psikolojisini de düşünerek planlama yapmak, sıkıntıyı tüm boyutlarıyla ele almak gerekiyor. Bu gaye ile yola çıktık ve birinci olarak Spor İstanbul’da misyon yapan 650 antrenörümüze online eğitimler verdik. Ardından çocuklarla teğe bir ilgilenen eğitmenlerimizin, bu eğitim süreçlerini en sağlıklı formda yürütebilmeleri ismine İstanbul Bilgi Üniversitesi ile çok değerli bir iş birliğine imza attık. İstanbul Bilgi Üniversitesi ile birlikte gerçekleştirdiğimiz program sayesinde İBB Spor Okulları’nda misyon yapan 50 antrenörümüz, sporda çocuk müdafaa eğitimlerini tamamladı ve sertifika sahibi oldu. Çocuklarımızın inançta olması ve en sağlıklı şartlarda spor yapabilmesi ismine bu çalışmanın tüm spor topluluğuna hoş bir örnek teşkil edeceğine inanıyoruz” diye konuştu.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu