Haber

Kovid-19 Varyantlarına Karşı Önlemler Arttırılmalı

Tıbbi Mikrobiyoloji Uzmanı Prof., Kovid-19’un etkeni SARS-CoV-2’nin endişe verici yeni varyantlarının ortaya çıkmaya devam ettiğine dikkat çekti. Aynur Eren Topkaya, mevcut dolaşımdaki SARS-CoV-2 varyantının diğer solunum yolu virüslerine göre daha bulaşıcı olduğunu ve başta yaşlılar olmak üzere riskli grupları daha fazla etkilediğini belirtti. Prof. Dr. Topkaya, hastaneye yatışların kötüleşmesini önlemek ve genel olarak hastalıktan korunmak için tedbirlerin arttırılması gerektiğini söyledi.

Yeditepe Üniversitesi Hastaneleri Tıbbi Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. yaşlılar ve küçük çocuklar.

“ENDİŞELENECEK BİR ŞEKİLDE, FARKLILIKLAR ORTAYA ÇIKMAYA DEVAM EDİYOR”

2023 Kasım ayının ortalarından bu yana tüm dünyada Kovid-19 vaka sayısında dikkat çekici bir artış olduğuna dikkat çeken Dr. Topkaya, “Genetiği değiştirilmiş virüse ‘varyant’ diyoruz. Bulaşıcılığı ve hastalık yapma özelliği artan varyantlara ve Laboratuvar testlerinin ve ilaçların etkilerinden kaçabilir ‘Endişe verici varyantlar’ olarak adlandırılır. Covid-19’un nedensel ajanı olan SARS-CoV-2’nin yeni endişe verici varyantları da “ortaya çıkmaya devam ediyor” dedi.

Kovid-19 vakalarındaki artışın dikkat çekici düzeyde arttığını belirten Prof. Dr. Topkaya, şu anda dolaşımda olan SARS-CoV-2 varyantının diğer solunum yolu virüslerine göre daha bulaşıcı olduğunu ve bu nedenle özellikle yaşlıları etkilediğini açıkladı.

Bu nedenle Türkiye’de hastaneye yatış ve yoğun bakım ünitelerindeki artışın son aylarda devam ettiğine dikkat çeken Prof. Topkaya, “Hastalığın erken tespit edilmesi halinde gribe etkili olan bir ilaç var ve ilaca erken başlanması hastalığın hafif ilerlemesini sağlıyor. Ancak Kovid-19’a karşı etkili bir ilaç yok. Dolayısıyla en çok Hem gripten hem de Kovid-19’dan korunmanın önemli yöntemi “Korunmaktır” dedi.

Altta yatan hastalığa bağlı olarak şikayetler artabilir

Prof. Dr. Aynur Eren Topkaya’nın verdiği bilgiye göre mevcut varyantla ortaya çıkan belirtiler; Grip benzeri boğaz ağrısı, burun tıkanıklığı, burun akıntısı, öksürük, yorgunluk, baş ağrısı, kas ağrısı, ateş ve terleme gibi belirtiler yaşanır. Topkaya, hastaların çoğunda klinik tablonun hafif olmasına rağmen bunun hastanın altta yatan bir hastalığının olup olmaması ve bağışıklık durumuyla yakından ilgili olduğunu söyledi.

“SALGININ BAŞLANGICINDA ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLERİ HATIRLATMAKTA FAYDA VAR”

Varyantlara karşı geliştirilen aşıların ülkemizde bulunmadığını bu nedenle tedbirlerin çok daha kıymetli olduğunu söyleyen Prof. Dr. Topkaya sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu nedenle bulaşıcılığı artan yeni SARS-CoV-2 varyantı ve diğer solunum yolu virüslerinden korunmak için pandeminin başlangıcında daha sıkı takip ettiğimiz maske gibi tedbirleri hatırlamakta fayda var. , mesafe, kalabalık ortamlardan uzak durma, el hijyeni ve hastaların izolasyonunu önemsemeli ve bunları günlük hayatımızda uygulaymalıyız.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu