Haber

Pakistan Dışişleri Bakanı Çinli mevkidaşı ile görüştü

Pakistan Dışişleri Bakanı Bilaval Butto Zerdari Çinli mevkidaşı China Gang ile görüştü.

Bakan Zerdari, Çin-Pakistan Dışişleri Bakanları Stratejik Diyaloğu kapsamındaki Çin-Pakistan-Afgan Dışişleri Bakanları Diyalog Toplantısı’na katılmak üzere ülkeye gelen Çin Dışişleri Bakanı China Gang ile başkent İslamabad’da bir araya geldi.

Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Zerdari, İslamabad yönetiminin Tayvan, Sincan Özerk Bölgesi, Tibet, Hong Kong ve Güney Çin Denizi gibi kilit ulusal çıkarlar konusunda Çin’e desteğini kararlılıkla sürdüreceğini söyledi.

Zerdari, ülkesinin Jammu ve Keşmir konusundaki ilkeli duruşu da dahil olmak üzere, Çin’in tüm önemli ulusal çıkarlardaki sarsılmaz takviyesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru’nun (CPEC) bir kazan-kazan ekonomik girişimi olduğuna dikkat çeken Zardari, CPEC’in dünyanın her yerinden girişimcilere açık olduğunu ifade etti.

Güney Asya’da barış ve istikrar

Basın toplantısının ardından Pakistan Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, ikili görüşmede Pakistan-Çin dostluğunun tarihi bir gerçeklik ve iki ülkenin bilinçli tercihi olduğunu vurguladı.

İki ülke arasındaki karşılıklı güvene ve sarsılmaz dostluğa işaret edilen açıklamada, CPEC projelerinden duyulan memnuniyete de değinildi.

Tarafların Güney Asya’da barış ve istikrarın korunmasının önemine vurgu yaptığı açıklamada, Bakan Zerdari’nin Cammu ve Keşmir’deki gelişmeler hakkında Çinli mevkidaşını bilgilendirdiği kaydedildi.

Çin tarafı, Jammu ve Keşmir’in Hindistan ile Pakistan arasında tarihi bir anlaşmazlık olduğunu ve “Birleşmiş Milletler Tüzüğü, ilgili BM Güvenlik Konseyi kararı ve ikili anlaşmalar” uyarınca barışçıl bir şekilde çözülmesi gerektiğini yineledi.

Afganistan’da barış ve istikrarın bölgenin sosyo-ekonomik kalkınması ve refahı için son derece değerli olduğuna dikkat çekilerek, ilgili taraflar “barışçıl, istikrarlı, müreffeh ve birleşik bir Afganistan için” birlikte çalışmaya davet edildi.

Ortada Çin Dışişleri Bakanı China Gang, Afganistan’daki Taliban geçici hükümetinin Dışişleri Bakan Yardımcısı Amirhan Muttaki ile de bir araya geldi.

Çin-Pakistan-Afganistan Dışişleri Bakanları Diyalog Toplantısı’na katılmak üzere ülkeye gelen Cumhurbaşkanı Alvi

Bakan China Gang dün Pakistan Cumhurbaşkanı Arif Alvi tarafından da kabul edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu