Ekonomi

Piyasalar yeni haftada daha aktif bir görünüm bekliyor

Gündemin oldukça sakin geçtiği geçtiğimiz haftanın ardından piyasalar yeni haftada daha hareketli bir görünüm bekliyor.

Yarın ABD’de Ekim TÜFEKonunun açıklanacağı dikkate alındığında haftanın teması enflasyon görünümü ve para politikasına ilişkin beklentiler olacak. BeslediLider Powell geçen hafta IMF Konferansta yaptığı açıklamalarda daha da sıkılaşmaya kapıyı açık bıraktı. Bu değil Fed BaşkanıAçıklamalarına rağmen piyasa beklentilerinin değişmediğini görüyoruz.

Yani Aralık ayı FOMC Toplantıya ilişkin beklentiler, siyasi faiz oranının %90’a yakın bir olasılıkla sabit kalacağına işaret ediyor. Bu çerçevede yarınki TÜFE rakamının para politikasına ilişkin varsayımlara nasıl yansıyacağının küresel risk iştahını şekillendireceğini düşünüyoruz.

Öte yandan yeni adım atılmaması durumunda ABD’de federal hükümetin 17 Kasım’da kapanma riski bulunuyor. Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, bu kritik tarihten önce ABD’nin kredi notu görünümünü negatife revize etti. Dolayısıyla haftaya başlarken bu kararın yansımalarını da yakından takip edeceğiz.

Türk Lirası: Fed Lideri Powell’ın geçen haftaki açıklamaları ABD’de siyasi faizin zirve yaptığı algısını zayıflatırken, dolar haftayı dirençli bir görünümle tamamladı. Bu duruma paralel olarak gelişmekte olan ülke para birimleri de kırılgan bir görünüm sergiledi. Özellikle eylül ayının başından bu yana yukarı yönlü hareket eden dolar/TL kuru, kasım ayında da benzer bir tablo çiziyor.

Öte yandan Hazine, bu hafta yapacağı ihalelerle Kasım ayı borçlanma programını tamamlayacak. Bu kapsamda bugün 5 yıllık sabit kuponlu ve 7 yıllık değişken faizli tahvil ihalelerini takip edeceğiz. Makroekonomik veriler tarafında ise Eylül mevcut süreç dengesi öne çıkıyor. Temmuz ayı sonuna kadar devam eden bozulma eğiliminin ilerleyen aylarda yerini ılımlı bir iyileşmeye bıraktığını görüyoruz. Bu çerçevede geçtiğimiz ay 0,6 milyar dolar açık veren cari işlemler dengesinin Eylül ayında 1,4 milyar dolar fazla vermesi bekleniyor.

Borsa İstanbul:Geçtiğimiz haftaya güçlü bir trendle başlayarak dış piyasalardan olumlu bir şekilde ayrıştı. BİST 100Endeks ilerleyen dönemlerde çoğunlukla yatay bir görünüm sergiledi.

Gerek teknik açıdan kritik seviyelere yaklaşması, gerek piyasalara yön verebilecek değerli bir konunun olmayışı, gerekse yurt dışındaki sakinliğin endeksin güç kazanmasına izin vermediğini gördük.

Teknik açıdan bakıldığında yeni haftaya başlarken 7.800 puanın öneminin korunmaya devam ettiğini görüyoruz. Zirvede 7.900 ve 8.000 puan direnç noktası olmaya devam ediyor. Bu seviyeleri geride bırakmadan kısa vadede anlamlı bir toparlanma yaşamamız kolay olmayacak. Aşağıda ilk destek noktaları olarak 7.720 ve 7.680 noktaları takip edilebilir.

BIST 30 en yakın vadeli VİOP sözleşmesi

Günü 8.478,75 puanda kapattık BİST 30Vadeli işlem sözleşmelerinde 8.420, 8.352, 8.293 ve 8.225 baz olarak takip edilebilmektedir.

8.539, 8.606, 8.666 ve 8.734 direnç noktalarını oluşturuyor.

USD/TL  En yakın vadeli VİOP sözleşmesi

Günü 29.0249’da kapatıyoruz USD/TRYVadeli işlem sözleşmelerinde 28.8215, 28.5895, 28.3865 ve 28.154 baz olarak takip edilebilmektedir.

29.228, 29.4605, 29.6635 ve 29.8955 direnç noktalarını oluşturuyor.

Kaynak: ÜnlüCo

Hibya Haber Ajansı

haberpayas.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu