Haber

Saadet Partisi Grup Başkanı Selçuk Özdağ: Türkiye, Uygur Türkleri konusunda arabuluculuk yapmalı

Saadet Partisi Kümelenme Lideri Selçuk Özdağ, Türkiye’nin “Uygur Türkleri konusunda arabuluculuk yapması gerektiğini” söyledi.

Özdağ ve Yeniden Refah Partisi İstanbul Milletvekili Doğan Bekin, birlikte düzenledikleri basın toplantısında Japonya’da düzenlenen “Uluslararası Uygur Forumu” hakkında bilgi verdi.

Uluslararası Uygur Forumu’na Yeniden Refah Partisi üyesi Bekin, İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Naci Cinisli ve İYİ Parti Adana Milletvekili Ayyüce Türkeş Taş ile katıldıklarını belirten Özdağ, Forum’un konusunun Uygur Türklerinin Çin’de yaşadığı insan hakları ihlalleri olduğunu belirtti. . Özdağ, “Türkiye, Uygur Türkleri için arabuluculuk yapmalı.” söz konusu.

Uygur Türklerinin yanında olacaklarını belirten Özdağ, “Yarın benim imzamla grup önerisi yapacağız. ‘İnsan hakları savunucuları ve gazetecileri de alarak birlikte Çin’e gidelim. İddiaları yerinde görelim, var mı? ölümler, kamplar, asimilasyon, şiddet, baskı? Bunları yerinde görmek istiyoruz.’ diyeceğiz.” İfadelerini kullandı.

Yeniden Refah Partisi İstanbul Milletvekili Doğan Bekin, Japon Parlamentosu’nda düzenlenen Forum’a 25 ülkeden 70 milletvekili ve 200’ü aşkın siyasetçi, gazeteci ve akademisyenin katıldığını belirtti.

Bekin, Türkiye’nin Uygur Türklerinin deneyimleri konusunda Çinli yetkililerle görüşmesi gerektiğini söyledi.

Türkiye’de bir “Uygur Kongresi” düzenlenmesini öneren Bekin, Meclis’teki tüm siyasi partilerden bu konuda yapıcı bir duruş sergilemelerini istedi.

habersusehri.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu