Ekonomi

Take Two çalışanlarının %5’ini işten çıkarıyor – analistler bunu hisse senedi için olumlu görüyor

“Grand Theft Auto” serisini yayınlayan Take-Two Interactive Software (TTWO) Salı günü işgücünü yaklaşık %5 oranında azaltmayı planladığını açıkladı, bu da yaklaşık 600 çalışana denk geliyor.

Bu eylem, video oyun sektöründe iki yıldan fazla bir süredir devam eden daha büyük bir istihdam azaltma modelinin bir parçasıdır.

Buna ek olarak Take-Two, masrafları azaltmak amacıyla halen geliştirme aşamasında olan bir dizi video oyunu projesini de sonlandırmayı planlıyor.

Şirket durdurulacak projeleri tam olarak açıklamadı, ancak bu sonlandırmaların toplam 200 milyon dolara kadar maliyete yol açacağını tahmin ediyor. Bununla birlikte, şirket bu azaltmaların yıllık 165 milyon doları aşan tasarruflara yol açacağını öngörüyor.

Jefferies finans uzmanları Çarşamba günü yayınladıkları analizde, personel sayısını azaltma ve projeleri iptal etme kararının “şirketin hisselerine fayda sağlayacağını ve Grand Theft Auto VI’nın piyasaya sürülmesinin ardından 2026 mali yılına kadar uzun vadeli karlılığı artırmasının beklendiğini” belirtti.

“TTWO Zynga’yı bünyesine katma sürecinde olduğu için, elenen pozisyonların çoğunun doğrudan oyun geliştirme ile ilgili olmadığına inanıyoruz. Dördüncü mali çeyrek sonuçlarında 2025 mali yılına ilişkin mali görünüm ve yaklaşan Grand Theft Auto VI’nın ana odak noktası olması muhtemeldir.”

TTWO’nun hisse senedi fiyatı piyasa öncesi işlemlerde %1 oranında arttı.

Bu makale yapay zeka yardımıyla üretilmiş ve bir editör tarafından gözden geçirilmiştir. Ek ayrıntılar için lütfen Hüküm ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu