Haber

Tayland’da protestolar devam ediyor

– Tayland sokaklarında protestolar devam ediyor

BANGKOK – Tayland’da genel seçimlerin ardından yaşanan siyasi kriz nedeniyle başkent Bangkok sokaklarında protestolar sürüyor.

Tayland’da siyasi kriz devam ederken, başkent Bangkok’ta halk sokaklara döküldü. Mayıs ayında yapılan genel seçimlerin ardından ülkede patlak veren başbakanlık krizinde seçimi lider tamamlayan İleri Hareket Partisi’nin ana muhalefet koalisyonundan dışlanması protesto edildi. Karara sosyal medyadan tepki gösteren Thais, “Oyuma saygı duy” hashtag’iyle kampanya başlatarak, halktan en çok oyu alan MFP’nin lideri Pita Limjaroenrat’ın başbakan olarak atanmasını talep etti.

Yeni başbakan adayı emlak zengini

MFP’nin ana muhalefet koalisyonundan ayrılmasının ardından kurulan yeni koalisyonda, yeni başbakan adayı ülkenin emlak zengini iş adamı Srettha Thavisin oldu. Ülkenin yeni başbakanı parlamentoda yapılacak bir sonraki oylamayla belirlenecek.

Tayland’da 14 Mayıs’ta yapılan genel seçimleri kazanan muhalefet MFP Lideri Pita Limjaroenrat, parlamento oylamasında senato üyelerinden yeterli oyu alamadı ve daha sonra Tayland Anayasa Mahkemesi tarafından hakları olduğu gerekçesiyle rütbesi düşürüldü. seçimler sırasında bir medya kuruluşunda. Pita Limjaroenrat liderliğindeki İleri Hareket Partisi, yaşanan gelişmeler sonrasında partilerinden başka başbakan adayı çıkarmayacaklarını ve koalisyon cephesinin ortak adayına saygı duyacaklarını belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu