Haber

Ukrayna ordusu sivilleri öldürdü: BM Genel Sekreteri saldırıyı kınadı

BM Sözcüsü Stephane Dujarric’in konuya ilişkin açıklamasında BM Genel Sekreteri Guterres, Lisicansk kentine yönelik saldırının yanı sıra sivilleri ve sivil altyapıyı hedef alan tüm saldırıları kınadı. Bu tür saldırılar kabul edilemezBu durumun yaşandığını ve durdurulması gerektiğini söylediği belirtildi.

Dujarric: Genel Sekreter, birçok sivilin ölümü veya yaralanmasıyla sonuçlandığı bildirilen Lisichansk’in bombalanması da dahil olmak üzere, sivil vatandaşlara ve sivil altyapıya yönelik tüm saldırıları kınamaktadır. Sivillere ve sivil altyapıya yönelik saldırılar uluslararası insani hukuk tarafından yasaklanmıştır ve kabul edilemez ve derhal durdurulmalıdır.“dedi.

Daha önce LHC başkanı Leonid Pasechnik, Ukrayna ordusunun Cumartesi akşamı Lisichansk kentindeki bir fırına düzenlediği füze saldırısında binanın yıkıldığını bildirmişti. Son verilere göre saldırı sonucunda hamile bir kadın ve 5 yaşında bir çocuk hayatını kaybetti. Aralarında 28 kişi öldü kaybolmuş, 10 kişi de yaralı olarak kurtarılmıştı. 4 Şubat’ta LHC’de bir yas dönemi ilan edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu