Haber

Yemen İçin Hep Birlikte Konferansı İstanbul’da Düzenlendi

Yemen’deki insani duruma dikkat çekmek ve ülkeye yönelik yardım planları yapmak amacıyla İHH’nın da aralarında bulunduğu uluslararası sivil toplum kuruluşları tarafından ‘Yemen İçin Hep Beraber Konferansı’ düzenlendi. Yemen’de eğitim ve sağlık hizmetlerindeki son durumun ele alındığı konferansta devlet adamları, uluslararası sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve akademisyenler görüşlerini paylaştı.

İHH İnsani Yardım Vakfı, Yemen Uluslararası Kalkınma Ajansı (YİAD), Kuveyt Uluslararası İslami Yardım Kuruluşu ve İslam Dünyası Sivil Toplum Kuruluşları Birliği (IDSB) gibi sivil toplum kuruluşları tarafından “Yemen İçin Hep Beraber Konferansı” düzenlendi. İstanbul’da düzenlenen konferansta Yemen’deki eğitim ve sağlık konuları masaya yatırıldı ve çözüm önerileri paylaşıldı. 26-27 Temmuz tarihlerinde gerçekleştirilen konferans açılış konuşmalarıyla başladı.

“2 BİN 500 OKUL YIKILDI VEYA HASAR GÖRDÜ”

İlk konuşmacıyı YİAD Başkan Yardımcısı Dr. Abdul Raqeeb Abbad, Yemen’deki iç savaştan en çok etkilenen alanlardan birinin eğitim olduğunu belirterek, “Savaş nedeniyle 2 bin 500 eğitim kurumu yıkıldı veya zarar gördü. Konferansın amacı, eğitim kurumlarının canlanması için adımlar atmak.”

“EĞİTİM VE SAĞLIK ALANINDA BÜYÜK ZORLUKLAR YAŞIYOR”

Daha sonra kürsüye gelen Yemen’in Ankara Büyükelçisi Mohamed Saleh Ahmed Turiq, “Yemen’de 4 milyon insan temel insani ihtiyaçlara ulaşamıyor. Eğitim ve sağlık alanında büyük sıkıntılar yaşanıyor. Eğitim kurumlarımızın birçoğu atıl durumda. Bazı bölgelerde mayınlar nedeniyle hayatı tehlikede” dedi.

“YEMEN’İN İHTİYAÇLARI BÜYÜK”

İHH Mütevelli Heyet Başkan Yardımcısı Hüseyin Oruç, “Yemen’de gıda, sağlık, eğitim gibi temel alanlarda büyük ihtiyaçlar var. Yemen’e defalarca gittim, atılan her adımda medeniyet gördük. Yemen’le birleşirsek Yemen’in yeniden başarılı olacağına inanıyoruz. Yemen.” Yeniden dünyanın değerli medeniyet merkezlerinden biri olabilir. Her şeyden önce güçlü olmamız gerekiyor” dedi.

“İSLAM DÜNYASI BİRLİKTE ÇOK ENGELİN AŞABİLİR”

İDSB Genel Sekreteri Eyüp Akbal, “Dünyadaki çifte standart ve yeryüzü zenginliklerinin paylaşımındaki adaletsizlikler yaraları derinleştirdi. Ancak İslam alemi birlik ve beraberlikle bu sorunların üstesinden gelebilir.”

İLK GÜN ÜÇ OTURUM GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Konferansın ilk gününde üç oturum gerçekleştirildi. Oturumlarda Yemen’de eğitimin genel durumu, Yemen’de eğitime ihtiyaç duyan grupların yaşadığı zorluklar ve insani yardım kuruluşlarının Yemen’in kalkınmasındaki rolü ele alındı.

Konferansın ikinci gününde dört oturum gerçekleştirildi. Oturumlarda Yemen’e yönelik insani yardım planları, Yemen’de eğitim alanındaki ihtiyaçlar, kalkınma alanında eğitimin yeri ve Yemen’de insani yardım alanında geleceğe yönelik zorluklar ele alındı.

“YEMEN’DE YENİ EĞİTİM PROJELERİ İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

‘Yemen’de Eğitimde İhtiyaçlar’ konulu ikinci oturumda ise sunum yapan İHH Orta Doğu ve Kuzey Afrika Masası Koordinatörü Umut Bilgin, İHH’nın Yemen’in Taiz ilçesinde açtığı okul hakkında bilgi verdi. Alım, “22 derslikli okulda 2 bin Yemenli öğrenci eğitim görüyor. Yemen’de özellikle en çok iç göç alan Marib şehrinde yeni eğitim projeleri üzerinde çalışıyoruz” dedi.

Çeşitli ülkelerden katılımcıların katıldığı konferans, oturumların ardından sona erdi. Yemen’in farklı bölgelerinde 15 okul yapılmasının planlandığı konferans katılımcıları tarafından açıklandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu