Haber

Açılmasının Üzerinden Bir Yıl Geçen Beijing Borsası Sorunsuz Çalışıyor

BEİJİNG, 16 Kasım (Xinhua) — Beijing Menkul Değerler Borsası, problemsiz bir biçimde faaliyet gösterdiğini, alım satım süreçlerinin başlamasından bir yıl sonra borsanın, orta ölçekli ve küçük işletmelerin inovasyon gelişimine hizmet etme kapasitesinde gelişme olduğunu bildirdi.

Geçen yıl 15 Kasım’da açılan Beijing Menkul Kıymetler Borsası’nda şu anda süreç görmekte olan 123 şirket toplam 26,8 milyar yuan (3,8 milyar ABD doları) kaynak topladı.

Borsaya kayıtlı 123 şirketin yüzde 77’sini orta ölçekli ve küçük şirketler, yüzde 86’sını özel şirketler oluşturuyor.

Borsada süreç gören şirketlerin birden fazla, 49 “küçük dev” şirket (en son teknolojilere ve büyük potansiyele sahip, niş pazarlarda uzmanlaşmış küçük işletmeler) dahil olmak üzere, üst seviye ekipman üretimi, yeni güç, yazılım, donanım teknolojileri ve yeni gereç dallarından oluşuyor.

Bu yılın birinci üç çeyreğinde, Beijing Borsası’na kayıtlı şirketler, Kovid-19’un yine canlanmasına ve karmaşık memleketler arası duruma karşın istikrarlı bir gelir artışı kaydetti.

Bu firmaların birleşik faaliyet geliri Ocak- Eylül devrinde geçen yılın tıpkı devrine kıyasla yüzde 33,25 artarak 73,21 milyar yuan oldu, firmaların net karları ise yüzde 19,43 artışla 6,93 milyar yuan oldu.

Borsadan alınan datalara nazaran, 14 Kasım’a kadar olan süreçte, sosyal güvenlik fonları, sigorta fonları ve uygun yabancı kurumsal yatırımcılar gibi 5,2 milyondan fazla yatırımcı hesap açtı.

Beijing Borsası’nın birinci gösterge endeksi, borsada süreç gören ve temsil özelliğine sahip 50 şirketten oluşan geniş tabanlı bir endeks olarak 21 Kasım’da yayınlanmaya başlayacak. Borsa, endeksin genel piyasa performansını yansıtacağını belirtti.

Beijing Menkul Kıymetler Borsası, daha düşük listeleme eşikleri, çeşitlendirilmiş değerlendirme standartları ve daha kısa onay süresi ile inovasyon odaklı küçük ve orta ölçekli firmalar için daha kapsayıcı bir özellik taşıyor.

Borsa, Shanghai Menkul Kıymetler Borsası’ndaki STAR pazarı olarak da bilinen Nasdaq üslubu bilim-teknoloji inovasyon tahtası ve Shenzhen Borsası’ndaki teknoloji yüklü ChiNext pazarı ile uyumlu bir biçimde kayda dayalı birinci halka arz sistemini benimsiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu