Ekonomi

Piyasalarda dünün özeti ve bugün izlenecek önemli gelişmeler

Ne Oldu?

NATO üyesi Polonya’nın Ukrayna sınırında bulunan Przewodow köyüne füzelerin düştüğü ve iki kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Ukrayna şehirlerine büyük bir Rus füze saldırısının ardından Polonya’da bir patlama olduğuna dair haberlerle ilgili, AB’nin her iki ülkeyle de dayanışma içinde olduğunu ve durumu yakından izlediğini bildirdi.

ABD Dışişleri: “(Polonya’ya düşen füzeler) Son derece tasa verici.”

Ukrayna Devlet Lideri Zelenskiy: NATO’nun topraklarına füze fırlatılması ortak güvenliğe yönelik bir Rus saldırısıdır.

Eski ABD Başkanı Trump, 2024 Başkanlık seçimleri için adaylığını ilan etti.

Atlanta Fed Başkanı Bostic, Fed’in para siyasetini sert halde sıkılaştırmasının enflasyonu yavaşlatmakta olduğu konusunda çok az ispat gördüğünü söyledi.

Fed’in Bankacılık Sektörünün Gözetim, Denetiminden Sorumlu Başkan Yardımcısı Barr, Fed aşırı yüksek enflasyon ile mücadele ederken ekonominin zayıflayacağını ve işsizlik oranının artacağını söyledi.

Philadelphia Fed Başkanı Harker, Fed’in faiz artırımlarını enflasyonu %2 maksadına yanlışsız giden bir düşüş patikasına sokmak için gereğince sınırlayıcı bir düzeye ulaşıldığında durdurması gerektiğini söyledi.

Japonya, Rus hükümetinin Japonya’nın Rusya’nın Uzak Doğu’sundaki Sakhalin – 1 petrol ve gaz geliştirme projesindeki hissesini sürdürmesine izin vermeye karar verdiğini söyledi.

IMF, Avustralya’nın iç talebi soğutmaya yardımcı olmak ve enflasyon beklentilerini denetim altında tutmak için para ve maliye siyasetini sıkılaştırmaya devam etmesi gerektiğini bildirdi.

Apple, aygıtları için ABD Arizona’da üretim etabında olan bir fabrikadan çip tedarik etmeye hazırlanıyor.

BlockFi’nin iflas başvurusunda bulunacağını belirtildi.

Slovakya’nın petrol nakliyecilik şirketi, Ukrayna tarafında yaşandığı belirtilen teknik bir arıza nedeniyle Druzhba boru sınırından petrol akışının durduğunu bildirdi.

Çin’de yeni konut fiyatlarında düşüş Ekim ayında da devam etti.

Ne Olacak?

Yurt içinde önemli bir veri akışı bulunmazken; İngiltere’de TÜFE, ABD’de Perakende Satış, Kapasite Kullanım Oranı ve Sanayi Üretim Endeksi verileri ön planda olacak.

İngiltere Başbakanı Sunak, G20’de Çin Devlet Lideri ile görüşme yapacak.

Polonya Ulusal Güvenlik Heyeti bugün toplanacak.

Borsa İstanbul’un bu sabah yatay açılış yapmasını bekliyoruz.

Kaynak: İnfo Yatırım

Bu makale birinci olarak Hibya Haber Ajansı üzerinde yayımlanmıştır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu