Haber

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, İsveç Dışişleri Bakanı ile NATO üyeliği konusunu görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı yeni kabinede Dışişleri Bakanı olarak görev yapan Hakan Fidan, mevkidaşlarıyla temaslarını sürdürüyor. Bakan Fidan, Yunan mevkidaşı ile sistematik olmayan göç sorununu ele aldığı görüşmenin ardından yeni bir temas kurdu.

NATO ÜYELİK SÜRECİ KONUŞULDU

Hakan Fidan, İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström ile görüştü. Görüşmede İsveç’in NATO’ya üyelik süreci ele alındı.

İSVEÇ’İN NATO ÜYELİĞİNİ TÜRKİYE VETO

İsveç ile birebir dönemde üyelik başvurusunda bulunan Finlandiya, geçtiğimiz aylarda NATO’ya kabul edilmişti. Türkiye, terör örgütleriyle arasına mesafe koymadığı için İsveç’in üyeliğini veto etti.

STOLTENBERG, ERDOĞAN’LA DOLMABAHÇE’DE BULUŞTU

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Beştepe’deki Mezuniyet Töreni’ne katılan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ikili görüşme gerçekleştirdi. Toplantının ana gündem maddesi İsveç’in NATO üyeliği oldu.

“Türkiye ÖNEMLİ BİR NATO İttifakıdır”

Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde gerçekleştirilen görüşmenin ardından konuşan NATO Sekreteri Stoltenberg, “Türkiye son derece önemli bir NATO müttefiki. İsveç, Finlandiya ve Türkiye arasındaki üçlü anlaşmaların altını çizmek istiyoruz. Bugün Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan ile mutabık kaldık. ortak mekanizmayı güçlü bir şekilde devam ettirin.” dedi.

“İSVEÇ TAAHHÜTLERİNİ TAMAMLADI”

Stoltenberg, “Türkiye’nin meşru güvenlik kaygılarını ele aldık. İsveç, Türkiye’nin kaygılarını gidermek için adımlar attı. İsveç taahhütlerini yerine getirdi. 12 Haziran’da İsveç, Türkiye ve NATO bir araya gelecek. NATO üyeliği İsveç’i daha da güçlendirecek ama aynı zamanda daha güçlü hale getirecek.” NATO’yu ve Türkiye’yi güçlendirin.”

“İSVEÇ’İN BETON BASAMAKLARIYLA DOĞRUDAN BAĞLANTILI”

Mart ayında Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö’yü Ankara’da ağırlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsveç’in NATO üyeliğine ilişkin şunları söyledi: “İttifak ilkeleri ve terörle mücadele yaklaşımımız temelinde İsveç ile görüşmelerimizi sürdüreceğiz.” niyetinin artık daha net olduğu kanısındayım. Bu noktada sürecin nasıl ilerleyeceği İsveç’in atacağı somut adımlarla doğrudan temas halinde olacaktır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu