Haber

Oktoberfest’te esrar kullanımına yasak

Esrarı kişisel kullanım için yasallaştıran Almanya, bu yıl 21 Eylül-6 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek olan ‘Oktoberfest’ bira festivalinde esrar kullanımını yasaklamaya hazırlanıyor. Festivalin düzenlendiği Bavyera Eyaleti’nden yapılan açıklamada, eyalet yönetiminin ‘bira bahçelerinin’ içi de dahil olmak üzere aralarında Oktoberfest’in de olduğu kamuya açık festivallerde esrar içmeyi yasaklayacaklarını bildirdi.

Alman Haber Ajansı dpa’nın haberine göre, Bavyera eyaletindeki yerel yetkililerin, açık hava yüzme havuzları ve Münih’teki Englischer Garten de dahil parklarda esrar kullanılmasını yasaklama izni olacak. Eyalet Sağlık Bakanı Judith Gerlach, konuya ilişkin açıklamasında, “Amacımız kamusal alanlarda esrar tüketimini sınırlamak. Bu, sağlığın korunması, özellikle de çocuklar ve gençler için önemli” ifadelerini kullandı.

‘ÇOCUKLAR VE GENÇLERİN YANINDA İÇEMEZLER’

Almanya’da esrar kullanımını kısmen suç kapsamından çıkaran yasa tasarısı 1 Nisan’da yürürlüğe girmişti. Ülkede, 18 yaşından büyüklerin esrar yetiştirmesi, bulundurması ve tüketimi serbest bırakılmış, kanun değişikliği ile Almanya, Malta ve Lüksemburg’dan sonra esrarı kişisel kullanım için yasallaştıran üçüncü Avrupa Birliği (AB) ülkesi olmuştu.

Bavyera’daki eyalet hükümeti ise restoran ve kafelerdeki açık alanlar gibi sigara içilmesine izin verilen yerler ile sigara odalarında da esrar tüketimini yasaklamak istiyor. Eyalet hükümetinin aldığı son yasak kararı ise esrar ve esrar ürünlerinin ısıtılması ve buharlaştırılmasını da kapsayacak şekilde genişletilecek. Hükümet, Oktoberfest de dahil olmak üzere festivallerde esrar kullanımını yasaklamaya ihtiyaç olduğunu çünkü tüketicilerin gençler ve çocukların yanında esrar kullanmasının yasak olduğunu savundu.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu