Haber

Sinop’ta çıkan gemi yangınının boyutu gün içinde ortaya çıktı; Kayıp kaptan aranıyor (2)

VALİ KARAÖMEROĞLU: Akaryakıt Sızıntısına Karşı Önlemler Alındı

Sinop Valisi Erol Karaömeroğlu, ‘Beata Alfa’ adlı Panama bandıralı kuru yük gemisinde çıkan yangında dumandan etkilenen ve yaralanan mürettebatı tedavi gördükleri hastanede ziyaret ederek, geçmiş olsun dileklerinde bulundu. Ziyaretin ardından yangınla ilgili açıklamalarda bulunan Vali Karaömeroğlu, gemiden akaryakıt sızıntısı riskine karşı önlem alındığını duyurdu. Vali Karaömeroğlu, “Yaralı 16 kişiden 4’ü yoğun bakımda, 6’sı serviste tedavi ediliyor. Diğer 6 yaralıyı il dışına sevk ettik. Sahil Güvenlik Komutanlığına ait 2 helikopter, 2 bot ile kesintisiz devam ediyor.” ve olumsuz hava şartlarına rağmen bir kara ekibi.Yangın tamamen söndürüldü, soğutma çalışmaları devam ediyor.Gemi ile birlikte hiç bir şekilde batma tehlikesi yok.Rastgele yakıt sızıntısı tehlikesi yok.Rastgele yakıt durumunda sızıntı, biz zaten hazırlıklıyız, tüm önlemlerimizi aldık.” söz konusu.

GAZ KAÇAĞINA NEDEN OLDU Gemi firması sahiplerinin olay yerine geldiklerini de belirten Vali Karaömeroğlu, “Aldıkları karar neticesinde gemiyi en yakın tersanelerden birine veya limana çekeceğiz. yaşam alanı;gaz kaçağı nedeniyle ama artık soğutma çalışmaları bittikten sonra gemiyi yedeğimizle Samsun Liman Başkanlığına çekeceğiz.Konuyla ilgili uzmanlar gemide incelemelerini yapıp raporlarını hazırlayacaklar.6 yaralımız çok sağlıklılar, 10 yaralımız da yoğun dumana maruz kalıyor” dedi. BALIKÇILARA TEŞEKKÜRLER

Yangında kurtarma çalışmasında emeği geçen balıkçılara ve tüm ekibe teşekkür eden Vali Karaömeroğlu, “Hepsi birlikte çok özverili ve azimli bir şekilde bizimle birlikte çalıştılar. Allah onlardan razı olsun. Hem acil servis müdahalelerinde can güvenliğimiz sağ olsun.” ve kıyıya sevk edildikten sonra sağlık kademesinde sevk zincirinde yer aldıklarını belirten Demir, “İkimiz de hastanemiz çok hoş bir uyum içinde hareket etti. Hızlı bir yanıt verdik; emeği geçen tüm arkadaşlarımıza ve kurumlarımıza teşekkür ve şükranlarımızı sunuyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu